Reedycyje

...spod znaku Star Wars

Moderator: KEDIN

Reedycyje

Postprzez Tanker » 10 Maj 2012, 12:29

Su cuy. Ostatnimi czasy zauważyłem że pojawia się coraz więcej reedycji komiksów i książek, dlatego ciekawi mnie czy one wnoszą coś dodatkowego ( treść , oprawa graficzna) czy są po prostu kolejnym żniwem kasy dla twórców ?
http://starwarsgames.bnx.pl/news.php-Nowa Strona : )
' 'Wookiee's świetnie się palą' ' - Tanker Nate
Tanker
a.k.a. Tanker Nate
Były Członek
Awatar użytkownika
Miejscowość: Łomża
Posty: 63

Re: Reedycyje

Postprzez Radok » 10 Maj 2012, 14:10

Wiele książek i komiksów, szczególnie tych dobrych może zyskać status pozycji kultowych (przykład Darth Maul: Łowca z Mroku, czy choćby z innej beczki Batman: Zabójczy żart). A jak wiadomo, że coś jest kultowe ... i rzadkie to zaraz staje się drogie (Zobaczcie na absurdalne ceny Diablo 3 EK na allegro 8O ). Ja tam osobiście się cieszę ,z takich reedycji, bo gdy mi się udało zamarudzić i coś przegapić to jest szansa, że kupię to teraz za "ludzkie" pieniądze. Z książkami z SW jest dość specyficzna sytuacja, bo tutaj nie zarabia sam autor, tylko właściciel licencji. Amber to pośrednik, którego zadaniem jest produkt "zlokalizować" (a reedycja ma akurat szalenie atrakcyjną cenę i fajny format) i zapłacić za licencje do Stanów. W USA właściciel licencji płaci gażę pisarzowi, który ma za zadanie opisać przygody danej postaci, w danych realiach i zgodnie z kanonem. Niestety książki z Uniwersum są idealnym przykładem franszczyzny.
Zaletą reedycji jest zazwyczaj odświeżenie wydania, poprawienie jakości nawet papieru, czy grafik. Ostatnio małżonka podarowała mi "Zabójczy żart" wydany przez Egmont. W porównaniu z wydaniem jakie posiadałem wcześniej (TM-Semic - ręka do góry, kto pamięta to wydawnictwo i wie jakie serie wydawali?? ) jest diametralny skok jakościowy i naprawdę miałem ogromną przyjemność czytać tą historię jeszcze raz (choć w tym przypadku określenie "poznawać" jest bardziej na miejscu). Poprzednie wydanie w porównaniu do wznowienia jest faktycznie "Zabójczym Żartem" (papier, kolory - ohyda... ale i tak kultowe jest :P ).

Dla mnie reedycje nie są nabijaniem kabzy wydawcom, autorom (choć i tak się zdarza), ale raczej ucieraniem nosa cwaniakom z allegro, którzy potrafią do absurdalnych wysokości wyśrubować ceny komiksów, książek, czy figurek.
Aliit, tor, ijaat !
Meg jareor, parjir!
"We are the Death Watch, descendants of the true warrior faith all Mandalorians once knew. "
Radok
a.k.a. Mando Wyklęty
Weteran
Awatar użytkownika
Twierdza: Keld`netrachoruk
Miejscowość: Bielsko-Biała
Posty: 3072

Re: Reedycyje

Postprzez X-Yuri » 11 Maj 2012, 06:43

Ciekawy temat. Jakich komiksów reedycje ostatnio zauważyłeś? Nie chodzi chyba o PL SW, co ? : D

Ale, do rzeczy, to ogólnie ja rozróżniam dwa rodzaje reedycji:
1) Ponowne wydanie czegoś już wydanego - bez żadnych specjalnych bajerów
Tutaj przykładem komiksowym może być (rynek CAN/US/UK) wydania komiksów w TPB i Omnibusach. Kupujesz zeszytowo? Fajnie! Kupiles 6 zeszytow The Sith War, masz historie, jest fajnie. Wolisz ładniejsze wydanie, albo zagapiles sie na zeszyty? Niedlugo pozniej wychodzi TPB - kupujesz go i masz komiksa. ...mija 15 lat. JEstes swiezym fanem. I przed toba OGROM uniwersum SW. Zbierac te wszystkie Zeszyty albo TPB? No, nie ze wszystkimi moze byc latwo... ale, oto przychodzi dla Ciebie KOLEJNA reedycja, tym razem w formie Omnibusow - 2 Omnibusy i masz cale TotJ.

Reedycje kolekcji ksiazkowej Amberu sa przykladem takich wlasnie fajnych reedycji - zaczales sie interesowac SW niedawno? Prosze bardzo, masz LATWY dostep do wielu pozycji ktore wydane zostaly daaaaaawno i ktorych dostepnosc/ceny nieciekawa byla. Dla mnie, zarowno jako fana z ograniczonym budzetem (ktory Bane'a nie kupil jak byl wydawany, bo byly inne wydatki, a pozniej cena wzrosla ze hoho...) jak i osoby ktorej lezy na sercu... nazwijmy to dobro fandomu oraz marki SW w Polsce, to ŚWIETNA sprawa.

2) Wydamy cos jeszcze raz, ale dodamy coś istotnego!
...tego nie lubie. Nie cierpie.
Przyklady:
CAN/US/UK wersje Lowcy z Mroku i Mrocznego Widma. Reedycje wydano w grudniu/styczniu teraz, w zwiazku z kinowa repremierą. Tylko, ze to nie takie reedycje jak Mroczne mialo u nas, nie. Luceno do obu napisal nowe opowiadania, Restraint do Lowcy (Z Mando!) i End Game do Mrocznego.
To juz nie jest fajna sytuacja, nowy fan dostaje lepszy produkt niz ja, wiecej w nim tresci. Jak chce wiedziec to co nowy to musze zaplacic jeszcze raz za ksiazke ktora juz mam...
Inny przyklad, to Star Wars: The Complete Visual Dictionary. Slowniki obrazkowe to SWIETNA! rzecz. I jest sobie fan. Kupuje (US/UK) slownik po tpm, aotc, rots, i sadze. Zaraz jak wychdoza. I ma 4 pozycje, komplet. No i znow, mamy przyklad nowego w temacie fana, zaczal sie interesowac SW w roku 2006, sporo po premierze TPMa wiec. I dla niego pojawia sie wspomniana edycja complete, zbior wszystkich 4 pozostalych albumow.
...+ kilka dodatkowych stron o Mustafar, o Utapau, etc. Znow, stary fan jest w plecy w stosunku do nowego! Ma kupic reedycje, z... 98% powtorzonego materialuz tym co ma, zeby poznac pare nowinek? Ech!

...kwesti wydan sagi na vhs-dvd-blu-ray nie porusze, ale wszyscy wiemy jak z tym jest.


Reasumujac, opcja 1 mrrau! Opcja 2 ble! : p

...no i na marginesie, TAK, Reedycje SĄ PO TO ŻEBY ZAROBIĆ ; d Jak prawie wszystko w SW ; d
Image
X-Yuri
a.k.a. Yuri
Były Członek
Awatar użytkownika
Twierdza: Keld`netrachoruk
Posty: 4208

Re: Reedycyje

Postprzez Radok » 11 Maj 2012, 09:39

X-Yuri napisał(a):2) Wydamy cos jeszcze raz, ale dodamy coś istotnego!
...tego nie lubie. Nie cierpie.
Przyklady:
CAN/US/UK wersje Lowcy z Mroku i Mrocznego Widma. Reedycje wydano w grudniu/styczniu teraz, w zwiazku z kinowa repremierą. Tylko, ze to nie takie reedycje jak Mroczne mialo u nas, nie. Luceno do obu napisal nowe opowiadania, Restraint do Lowcy (Z Mando!) i End Game do Mrocznego.
To juz nie jest fajna sytuacja, nowy fan dostaje lepszy produkt niz ja, wiecej w nim tresci. Jak chce wiedziec to co nowy to musze zaplacic jeszcze raz za ksiazke ktora juz mam...
Inny przyklad, to Star Wars: The Complete Visual Dictionary. Slowniki obrazkowe to SWIETNA! rzecz. I jest sobie fan. Kupuje (US/UK) slownik po tpm, aotc, rots, i sadze. Zaraz jak wychdoza. I ma 4 pozycje, komplet. No i znow, mamy przyklad nowego w temacie fana, zaczal sie interesowac SW w roku 2006, sporo po premierze TPMa wiec. I dla niego pojawia sie wspomniana edycja complete, zbior wszystkich 4 pozostalych albumow.
...+ kilka dodatkowych stron o Mustafar, o Utapau, etc. Znow, stary fan jest w plecy w stosunku do nowego! Ma kupic reedycje, z... 98% powtorzonego materialuz tym co ma, zeby poznac pare nowinek? Ech!

...kwesti wydan sagi na vhs-dvd-blu-ray nie porusze, ale wszyscy wiemy jak z tym jest.


Reasumujac, opcja 1 mrrau! Opcja 2 ble! : p

...no i na marginesie, TAK, Reedycje SĄ PO TO ŻEBY ZAROBIĆ ; d Jak prawie wszystko w SW ; d


Jak już wspomniałeś o filmach :D Jako młody człowiek i posiadacz w swoim pokoju odtwarzacza VHS "uciułałem" odpowiednią kwotę na starą trylogię (może kojarzycie, w niebieskim kartonie 3-pak, wersja bodajże z 1995 r, ale mogę się mylić. Charakterystyczne było to, ze przed każdym filmem jest wywiad z GL) Za jakiś czas wyszła Edycja Specjalna ( której nie oglądałem - obejrzałem dopiero na DVD). Po latach, gdy w Media Markt za grosze sprzedawano obie trylogie na DVD zakupiłem je, cieszyłem się jak dziecko. Aż tu wydali wersję BR. Zębami zgrzytnąwszy zacząłem marudzić coś, że droga, szaleństwo i w ogóle wyciąganie kasy. Jednak moja małżonka znalazła to cudo za połowę ceny - kupiliśmy, a wersję DVD, wystawiliśmy na allegro (wbrew wszystkim, po kosztach - ludków się licytowało o to kilku, ale to za ile kupili był ich świadomy wybór - pomijam fakt, ze w MM nadal było taniej, no ale może ktoś nie miał dostępu).

W momencie gdy wychodzi reedycja, a zależy nam na rynku, fandomie i ogólnie by w naszym kraju SW było popularne, co stoi nam na przeszkodzie... sprzedać zazwyczaj unikatowe już wydania. Wtedy nie jesteśmy stratni do tego "młodego", bo kupujemy wznowienie, a nawet jest szansa na tym zarobić.
Ja wiem sentyment itd. ale nowe książki Amberu w reedycji mają jedna fajną zaletę... są bardzo kompaktowe i mało miejsca na półce zajmują... a to po pewnym czasie dużo znaczy ;)
Aliit, tor, ijaat !
Meg jareor, parjir!
"We are the Death Watch, descendants of the true warrior faith all Mandalorians once knew. "
Radok
a.k.a. Mando Wyklęty
Weteran
Awatar użytkownika
Twierdza: Keld`netrachoruk
Miejscowość: Bielsko-Biała
Posty: 3072

Re: Reedycyje

Postprzez X-Yuri » 11 Maj 2012, 09:56

Image
Sprzedać coś z mojej kolekcji gdzie z prawie każdą rzeczą wiąże się jakaś historia?
Image
X-Yuri
a.k.a. Yuri
Były Członek
Awatar użytkownika
Twierdza: Keld`netrachoruk
Posty: 4208

Re: Reedycyje

Postprzez Urthona » 27 Sie 2012, 17:09

Warriors must take pleasure in even the slightest of benefits, because death is ever our companion.
- Tal'dira to Wedge Antilles
Urthona
Weteran
Awatar użytkownika
Twierdza: Keld`netrgalaar
Miejscowość: Wrocław
Posty: 256

Re: Reedycyje

Postprzez Roach » 27 Sie 2012, 22:38

Chyba kupię Karmazynowe Imperium, nie powstrzymam się ;)
Image
Roach
a.k.a. Baren Kalmer
Były Członek
Awatar użytkownika
Twierdza: Keld`tracbesuliik
Miejscowość: Skomielna Biała
Posty: 895

Re: Reedycyje

Postprzez Urthona » 28 Sie 2012, 20:35

Tak jak było do przewidzenia, był to fałszywy alarm, pomyłka w Merlinie :(
Warriors must take pleasure in even the slightest of benefits, because death is ever our companion.
- Tal'dira to Wedge Antilles
Urthona
Weteran
Awatar użytkownika
Twierdza: Keld`netrgalaar
Miejscowość: Wrocław
Posty: 256

Re: Reedycyje

Postprzez Roach » 03 Wrz 2012, 20:44

Głupi żart hehe ;)
Image
Roach
a.k.a. Baren Kalmer
Były Członek
Awatar użytkownika
Twierdza: Keld`tracbesuliik
Miejscowość: Skomielna Biała
Posty: 895


Wróć do Książki, komiksy, gry, seriale, filmy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników

cron