Kilka pytań nowicjusza

Moderatorzy: Arakh Ha'an, KEDIN

Kilka pytań nowicjusza

Postprzez Troktor » 29 Lip 2014, 07:47

Witam,
zamierzam przystąpić do budowy własnej zbroi, co zrodziło kilka pytań. Mam nadzieję, że osoby które już przez to przechodziły będą skłonne mi pomóc...

1. Rozumiem że najlepsze będzie spienione pcv o grubości około 2mm. Czy można je ciąć zwykłym nożykiem: http://tnij.org/bzmer60 czy wymaga to bardziej skomplikowanego sprzętu? To samo pytanie tyczy się plexi.
2. Po uformowaniu hełmu i pozostałych elementów z pcv należy pokryć je czymś jeszcze czy od razu zacząć malowanie?

Na razie tylko dwa, ale pewnie wraz z postępem prac będę miał kolejne.

Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam.
Ostatnio edytowany przez Troktor, 29 Lip 2014, 17:04, edytowano w sumie 1 raz
Troktor
Aruetii
Posty: 2

Re: Kilka pytań nowicjusza

Postprzez Dinuirar » 29 Lip 2014, 09:34

Na wiele pytań odpowiedzi można znaleźć w różnych tematach na tym forum, bo 'gam mamy sporo.

1. PCV można ciąć takim nożykiem(zdarza się cięcie 6 mm płyty tym), pleksi już nie. Pleksi jest zbyt twarde, i najlepiej ciąć to wyżynarką i szlifować szlifierką(nie ręcznie, bo za długo). Poza tym, PCV radzę wziąć grubsze. 2 mm będą za łatwo się łamać.
2. Dobrze jest oszlifować krawędzie, żeby były gładkie w miarę, oraz zmatowić powierzchnię. Następnie odtłuścić(np. alkoholem, albo perfumem), potem nałożyć podkład do tworzyw sztucznych(który jest sprzedawany w formie zwykłego lakieru), dalej zostaje już tylko malowanie(lakierowanie).
"He who excels as a warrior does not appear formidable
One who excels in fighting is never aroused in anger
One who excels in defeating his enemy does not join issues"

"Friends don't let friends wear a red shirt on landing-party duty"
Dinuirar
a.k.a. Dinu
Weteran
Awatar użytkownika
Twierdza: Keld`darycuj
Miejscowość: Warszawa/Bydgoszcz
Posty: 1624

Re: Kilka pytań nowicjusza

Postprzez Michet » 29 Lip 2014, 11:45

2. Ja osobiście poleciłbym Ci zrobienie hełmu z kartonu. Jak już wszystko skleisz możesz nałożyć tylko szpachlę samochodową (uniwersalną) lub najpierw matę z włóknem szklanym i żywicą, a potem dopiero szpachlę. Hełm będzie cięższy od tych z pcv, ale z pewnością o wiele bardziej wytrzymały na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dlaczego karton, a nie pcv ? Bo skoro i tak rolę głównych utwardzaczy będzie pełnić włókno szklane i szpachla, to nie ma sensu sobie utrudniać. Karton o wiele szybciej powycinasz, i nie trzeba go podgrzewać do formowania.
Michet
a.k.a. Michet Zajeti
Były Członek
Awatar użytkownika
Miejscowość: Tłuszcz
Posty: 859

Re: Kilka pytań nowicjusza

Postprzez Krayt » 29 Lip 2014, 13:21

1. Ja bym Ci radził co najmniej 3mm, a może nawet 5 lub 6, to już zależy od Ciebie. Ale 2mm to za mało, będzie za cienkie, za łatwe do złamania, itp. (mówię tu oczywiście o materiale na płytki pancerza - jeśli robisz hełm z PCV, który będziesz potem jeszcze żywicą utwardzał, to 2mm powinno spokojnie wystarczyć [ale więcej o tym w punkcie 2]). Ja używam takiego nożyka do PCV, nawet do 6mm-owego, działa, jest ok. Ale po wycięciu radzę przeszlifować krawędzie, chociażby papierem ściernym, żeby je trochę wygładzić. Pleksi - no cóż: ja osobiście do wizjera użyłem cienkiego pleksi z antyramy, które mi się jakoś udało wyciąć takim nożykiem. Ale nie polecam. Zajmuje to strasznie długo, kilkanaście razy trzeba przejechać nożem żeby coś wyciąć. A do tego łatwo pęka.
2. Hełm: Możesz zrobić tak jak Ci radzi Michet, czyli z kartonu, albo z PCV tak jak ja to zrobiłem z moim (choć jeśli Ci się uda zrobić nieźle wyglądającą kopułkę z PCV to będzie chyba graniczyło z cudem - tą część naprawdę lepiej z kartonu i żywicy zrobić). Na karton żywica obowiązkowo, w przypadku kopułki najlepiej od spodu dać włókno szklane, wtedy jest gładsza z wierzchu. Ja bym radził użyć 3mm-owego PCV, wtedy już żywica nie powinna być konieczna, w przypadku cieńszego, tak jak wspomnianego wyżej 2mm-owego, myślę że nie zaszkodzi. Potem wszędzie szpachla samochodowa (jeśli wszystko jest już twarde i wytrzymałe i chcesz tylko wygładzić to najlepiej uniwersalna lub wykończeniowa, jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić to ta z włóknem szklanym nie jest zła). [A, i nie wiem czy miałeś kiedyś styczność ze szpachlą samochodową, ale jeśli nie to radzę być ostrożnym z tym ile dodasz utwardzacza - jedna kropla za dużo i Ci wysycha w 2 minuty lub nawet mniej. Używaj najlepiej małych porcji szpachli i troszeczkę utwardzacza, wtedy jak Ci nie wyjdzie to przynajmniej nie zmarnujesz całej puszki]. W każdym razie, po zaszpachlowaniu i wyszlifowaniu, powtarzanym kilkakrotnie dopóki wszystko nie będzie gładziutkie, proponuję dać podkład, a następnie farbę.
Inne części: jeśli to proste płytki, typu napierśnik, udka, itp., to żywica ani szpachla nie powinna być konieczna. Jeśli są bardziej skomplikowane, np. karwasze, to szpachla pewnie się przyda (jeśli będą z PCV to żywica raczej nie jest obowiązkowa), na to podkład i malowanie.
W kwestii malowania to jeszcze ważne jest czy chcesz mieć zarysowane i "zniszczone" płytki, czy nie, wtedy dochodzi kwestia maskowania vs. malowania zdartej farby na pomalowanych płytkach - ja robiłem to drugie, ale raczej lepsze efekty są przy maskowaniu. Popatrz na inne tematy o zbrojach w tej kwestii.
Krayt
a.k.a. Muun Shiv
Były Członek
Awatar użytkownika
Miejscowość: Rabka-Zdrój
Posty: 284

Re: Kilka pytań nowicjusza

Postprzez Troktor » 29 Lip 2014, 17:07

Bardzo dziękuje wszystkim za odzew, na pewno bardzo mi to pomoże.

Pozdrawiam.
Troktor
Aruetii
Posty: 2

Re: Kilka pytań nowicjusza

Postprzez Joosz'ek » 04 Wrz 2014, 17:30

czeźdź(taki suchy suchar), mam ważne pytanie bardzo a nawet dwa.
1-czy to dobre PCV będziehttp://allegro.pl/plyta-spienione-pvc-pcv-pcw-biale-2mm-4mm-od-15zl-i4566758874.html, opłaca się, czy może macie gdzieś lepsze propozycje
2-czy oficerki polskie nadawały by się na buty do zbroi?
Ostatnio edytowany przez Joosz'ek, 09 Wrz 2014, 16:01, edytowano w sumie 1 raz
Joosz'ek
Były Członek
Miejscowość: Grudziądz
Posty: 128

Re: Kilka pytań nowicjusza

Postprzez X-Yuri » 04 Wrz 2014, 17:42

1) PCV jak PCV : P Jesteś zainteresowany konkretnie tym z aukcji, to jest 2mm, czy innym? 2 to trochę mało, 3ka jest chyba popularniejsza - Krayt, Dhadral i Rangka'ra używali trójki - http://www.mandayaim.com/mywakcji/Pyrko ... 14_038.jpg tutaj wspomniane trzy osoby i ja, ze zbroją z 5/6mm, ciężko dostrzec różnicę ; d

2) Jeśli dobrze sobie wizualizuje polskie oficerki to tak, powinny ; d
Image
X-Yuri
a.k.a. Yuri
Były Członek
Awatar użytkownika
Twierdza: Keld`netrachoruk
Posty: 4208

Re: Kilka pytań nowicjusza

Postprzez Radok » 05 Wrz 2014, 00:54

Joosz'ek-> "czeźdź" ?? CZEŹDŹ???? Proszę powiedz mi, że masz na to papier... Że byłeś u specjalisty i wystawił Ci on papier, że męczy Cię dysortografia.

Co do PCV. Sugerował bym 5 mm. Tnie się troszkę ciężej, ale za to wdzięcznie wygląda. 3 mm w obróbce jest łatwiejsze, szybciej się nagrzewa, przez co łatwiej się kształtuje - jednak nie wygląda tak potężnie.
Aliit, tor, ijaat !
Meg jareor, parjir!
"We are the Death Watch, descendants of the true warrior faith all Mandalorians once knew. "
Radok
a.k.a. Mando Wyklęty
Weteran
Awatar użytkownika
Twierdza: Keld`netrachoruk
Miejscowość: Bielsko-Biała
Posty: 3072

Re: Kilka pytań nowicjusza

Postprzez Kal Ashi » 05 Wrz 2014, 07:01

6mm... ciężko się to tnie i kształtuje, ale daje niesamowity efekt... wiem z doświadzenia.
Image

Jestem tylko twoim snem.... złym snem.
Kal Ashi
a.k.a. goor`verd
Były Członek
Awatar użytkownika
Twierdza: Keld`netrachoruk
Miejscowość: Rybnik
Posty: 1329


Wróć do Beskar'gam - archiwum

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników

cron